Laserové povlakování

Laserové povlakování je moderní technologie, kterou je možné vytvářet vysoce kvalitní povlaky s metalurgickou vazbou na různé substráty. Mezi hlavní výhody takto vytvořených povlaků je, že vykazují minimální promíchání materiálu povlaku se substrátem a minimální deformace. Při procesu dojde jen k malému tepelnému ovlivnění substrátu.

Při laserovém povlakování se využívá energie laseru k vytvoření tenké vrstvy požadovaného materiálu na substrát. V základu existují tři metody, jak přivést deponovaný materiál k substrátu - nanesení materiálu před samotným procesem, ve formě drátu, a v podobě prášku. Při této metodě je deponovaný materiál ve formě prášku unášen pracovním plynem a vstřikován do trasy laserového paprsku, kde je nataven spolu s částí základního materiálu a takto je deponován na povrch.

Jedním přejezdem se vytvoří samostatná návarová housenka, napojováním těchto housenek vedle sebe s určitým přeryvem se pak vytváří povlak a dále vrstvením housenek na sebe lze vytvářet 3D struktury.

Galerie

Aplikace

  • Vytváření funkčních povlaků (odolných proti opotřebení, korozi)
  • Vytváření nových 3D struktur a prototypů
  • Oprava opotřebených součástí (např. formy, oprava břitu lopatky, …)

Materiály

  • Železné slitiny – Nerezové a nástrojové oceli, litiny. Určené na základní opravy součástí. Např. Ocel 316L – nikl-chromová nerezová austenitická ocel. Určená především na opravy nerezových částí.
  • Niklové slitiny – Slitiny typu Hastelloy, Inconel a podobně. Vynikají především vysokou odolností proti korozi a oxidaci v různých prostředích.
  • Kobaltové slitiny – Stellity a podobné materiály. Vynikají především vysokou odolností proti opotřebení Např. Stellite 6 - slitina určená především k vytváření povlaků s vysokou odolností proti opotřebení a korozi.
  • Karbidy a kompozity karbidů a niklových slitin – především vysoká tvrdost, odolnost proti opotřebení a korozi. Například WC-NiCrBSi.
  • Bronzové slitiny – kluzné aplikace s požadovaným nízkým koeficientem tření