Zúčastnili jsem se experimentu řízeného odstřelování tlakových lahví při rizikových požárech

30.11.2017
V rámci cvičení hasičů a IZS proběhlo ve vojenském prostoru v Jincích několik řízených požárů s cílem simulovat požár s tlakovými lahvemi. Testovala se metoda, kdy lahve z dálky prostřelí střelec. Cvičení se zúčastnili různé jednotky HZS, PČR, univerzitní a výzkumná pracoviště i další partneři. Požáry s tlakovými lahvemi, kdy dochází k samovolnému výbuchu, ohrožují okolí ve vzdálenosti i přes 100 metrů, zasažení lidí výbuchem lahve pak může představovat smrtelné následky. V případě průstřelu tlakové lahve z bezpečné vzdálenosti odchází náplň relativně bezpečným způsobem. Zkracuje se tak délka hašení požáru a zvyšuje se bezpečnost hasičů i dalších lidí v okolí. Prohlédněte si detailní záběry, které byly natočeny vysokorychlostní kamerou z výzkumného centra Nových technologií. Experiment byl zaznamenán také v reportáži České televize.